۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » زکزاکی
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
  • 97 بازدید

شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی سال ۱۹۵۳ در شهر زاریا در شمال شرقی نیجریه متولد شد؛ شهری که حالا زادگاه تشیع در نیجریه شناخته می‌شود و به «مدینه العلم» آن دیار شهرت یافته است.

او ابتدا مالکی مذهب بود؛ او در دوره جوانی و دانشجویی، زمانی که هنوز انقلاب اسلامی به پیروزی نرسیده بود، امام خمینی(ره) را در پاریس ملاقات می‌کند؛ ملاقاتی که سرنوشت او را تغییر می‌دهد.

شیخ می‌گوید: «تصویر امام(ره) را در روزنامه‌ای درپاریس دیدم و علاقه مند شدم به ملاقاتش بروم». اما آن دیدار، تنها دیدار نبود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بار دیگر در سال ۱۹۸۰میلادی زمانی که فعالیت دانشجویی داشت به ایران سفر می‌کند و به دیدار امام(ره) می‌شتابد.

در آن دیدار از امام(ره) قرآنی هدیه می‌گیرد و جمله ای که زندگی اش را در مسیر دیگری قرار می‌دهد: «برو و با  قرآن مردم کشورت را هدایت کن». شیخ می‌گوید: «آنجا بود که من  بیش از پیش مجذوب و شیفته امام(ره) شدم».

درگیرودار جنگ عقیدتی بین کمونیسم و اسلام‌گرایی در آفریقا، او راهی را پیش روی جوانان مسلمان آفریقا قرار می‌دهد که برگرفته از اندیشه های انقلابی و اسلامی امام خمینی(ره) است. او در این باره می‌گوید: «به یقین می‌گویم: اسلام‌خواهی در آفریقا بویژه در نیجریه متأثر از اندیشه‌های امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی است».

شیخ ابراهیم درباره آغاز جریان انقلابی آفریقا می‌گوید: «در ابتدای حرکت اسلامی که در نیجریه شروع کردیم، شمار مسلمانان به اندازه انگشتان دست بود، اما به لطف الهی، اکنون شمار شیعیان این کشور به میلیون‌ها نفر رسیده است. به برکت انقلاب اسلامی ایران و  امام راحل(ره)، معارف ناب اهل بیت(علیهم السلام) به دورترین مناطق جهان از جمله کشورهای آفریقایی و نیجریه رسیده است. اکنون میلیون‌ها نفر در نیجریه، متأثر از آرمان‌های امام راحل(ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، حرکت‌های ضد استکباری و ظلم ستیزانه‌شان را آغاز کرده‌اند و ادامه دهنده راه مکتب اهل‌بیت(علیهم السلام) هستند. مسلمانان نیجریه فرهنگ اهل‌بیت (علیهم السلام) را سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند».

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*