۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر یک
  • ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴
  • 143 بازدید

مهمترین جنگ امروزه جنگ اراده هاست و یکی از فوائد بزرگ روزه، تربیت روح و تقویت اراده و تعدیل غرایز انسانی است.

یکی از نیازهای اساسی انسان معنویت است که بدون آن آدمی زندگی سالمی نخواهد داشت و همان گونه که غذا، برای ادامه زندگی مادی ضروری است، معنویت نیز برای طراوت روح بزرگ انسان یک نیاز اساسی و ضروری است.
امروز دنیا از کمبود معنویت و انسانیت دچار مشکل شده است بگونه ای که دشمنان درونی و بیرونی با تمام قدرت تلاش می‌کنند تا مسیر حرکت انسان را تغییر دهند و این مسئله برای بشریت به یک معضل جدّی تبدیل شده است.
یکی از موانع معنویت در زندگی بشر، به‌ویژه مؤمنان، وسوسه‏های شیطان است و اگر کسی در حوزه معنویت به جایی رسیده، نتیجه مبارزه‏ی با وسوسه ها در میدان جهاد اکبر بوده که پیروز شده است. 
در مقابل موانع رشد و ترقّی معنوی، عواملی وجود دارد که انسان با عمل به آن ها می تواند به اعلی مقام های معنویت برسد.
یکی از آن عوامل ماه مبارک رمضان است و چه زیبا امام مجتبی علیه السّلام ماه مبارک رمضان را توصیف می‌کنند: «ان الله جعل شهر رمضان مضمارا لخلقه فیستبقون فیه بطاعته الی مرضاته»؛ خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه ای برای آفریدگان خود قرار داده تا با طاعتش برای خشنودی او از یکدیگر پیشی گیرند.
روزه با گرسنگی و تشنگی و محدودیت هایی همراه شده و به همین خاطر روزه، از حدّت و غلیان شهوت می‏کاهد و انسان را متوجه سرای دیگر می‌کند.
لذا یکی از آثار معنوی روزه، یادآوری روز رستاخیز است که هیچ کس را از آن گریزی نیست. مردمان هر یک با کوله ای از توشه هایی که در دنیا اندوخته اند، برانگیخته خواهند شد و در محشر گرسنه و تشنه در انتظار حسابرسی به سر خواهند برد.
امام رضا علیه السّلام در این باره می فرمایند: «مردم به انجام روزه امر شده اند تا درد گرسنگی و تشنگی را بفهمند و به واسطه آن فقر و بیچارگی آخرت را بیابند.»
فضا و مکان در بالا بردن معنویت و ایجاد احساسات لطیف معنوی بسیار مؤثر است، لذا اُنس با مساجد در ماه رمضان بسیار اهمیت دارد و به همین خاطر مساجد در این ماه آبادتر هستند و انسان ها در بُعد معنوی تقویت می شوند.
مهمترین جنگ امروزه جنگ اراده هاست و یکی از فوائد بزرگ روزه، تربیت روح و تقویت اراده و تعدیل غرایز انسانی است. روزه دار در حال روزه با وجود گرسنگی و تشنگی و خودداری از سایر لذائذی که باید چشم بپوشد، روح و اراده خویشتن را تقویت می‌کند. بر این اساس، مقصود از روزه به دست گرفتن مهار نفس سرکش و تسلط بر شهوات و هوس هاست. در حقیقت مهم ترین فلسفه روزه همین اثر اخلاقی و تربیتی است که زمینه گسترش معنویت را فراهم می‌کند.
در بُعد زمان نیز بعضی از زمان ها در روحیه انسان اثر مضاعفی دارند مانند سحر خیزی که یکی از جلوه‏ های معنوی روزه‏داری، اُنس با سحر و عادت به سحرخیزی است.
از نظر قرآن، بهترین زمان برای مناجات و استغفار، سحر است. خداوند در اوصاف مؤمنان می‏فرماید: «وبالاسحار هم یستغفرون» (سوره ذاریات، آیه ی ۱۸)
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ از یمن دعای شب و ورد سحری بود
در کنار توجه به بُعد زمان و مکان، عامل دیگری که در گسترش روحیه معنویت به‌ویژه در ماه مبارک رمضان مؤثر است عادت و تکرار است؛ که یکی از آثار روزه به‌ویژه در ماه مبارک رمضان، خو گرفتن به برنامه های معنوی با توجه به سفارش های فراوان ائمه معصومین علیهم السلام به آن برنامه هاست که خود نقش بسزایی در اُنس افراد با معنویات و لذت بردن از برنامه های معنوی دارد.
یکی از این برنامه های پیشنهادی، تلاوت قرآن است که پاداش بسیار زیادی برای آن تعیین شده است. تا جایی که پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله و سلّم فرمود: «من تلا فیه آیه من القرآن کان له مثل اجر من ختم القرآن فی غیره من الشهور»؛ خواندن یک آیه از قرآن در ماه رمضان پاداشی همانند تلاوت تمام قرآن در دیگر ماه ها دارد.
توصیه دیگر پیشوایان هدایتگر، آمرزش خواهی و دعاست. امام علی علیه السّلام در این باره فرمود: «در ماه رمضان بسیار استغفار کنید و دعا فراوان نمایید که با دعا، بلا از شما دور می‌گردد و با استغفار گناهانتان پاک می‌گردد».
به جا آوردن نمازهای مستحبی نیز توصیه ی دیگری است که در سرعت سیر معنوی مهمان رمضان، تأثیر فراوانی دارد. 
در مجموع اگر انسان تلاش نماید تا با فضای آماده شده، دستورات واجب و مستحب را با تقیّد بیشتر انجام دهد نتیجه آن تقوا یعنی اصل معنویت است.
لذا مهم ترین رهاورد روزه، براساس آیه ۱۸۳ بقره، رسیدن به گوهر پُر ارج تقواست. هدف از وجوب روزه، تربیت معنوی انسان و گذاشتن او در بزرگراهی است که به پارسایی منتهی می‌شود. تعبیر «لعلکم تتقون» در این آیه شریفه، پرده از رازی می گشاید که ملاک برتری آدمیان بر یکدیگر دانسته شده و فرجامی نیک به نام فلاح و رستگاری خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسعلی فاطمی

رئیس اداره تبلیغات اسلامی مه ولات

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*