۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اطلاعیه » خبر یک
  • 01 سپتامبر 2019 - 10:53
  • 493 بازدید
فعالیت تبلیغی ۳۵۳۰ مبلّغ خراسان رضوی در ماه محرّم
فعالیت تبلیغی ۳۵۳۰ مبلّغ خراسان رضوی در ماه محرّم

فعالیت تبلیغی ۳۵۳۰ مبلّغ خراسان رضوی در ماه محرّم

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: تحکیم بنیان خانواده و توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، از برنامه های اصلی در ماه محرم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام هادی صاحبقرانی گلستانی، در «نشست خبری تشریح برنامه‌های اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در ماه محرم» در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: ماه محرم در سال ۶۱ هجری قمری واقع و روز عاشورا در آن سال منجر به یک رویداد تاریخی شد، این رویداد و فرهنگ در همان سال متوقف نشد و همواره ادامه داشت.

محرم؛ خون جاری در رگ‌های تاریخ

وی ادامه داد: این رویداد همچون خونی در رگ‌های تاریخ جاری شد و احیای این امر در طول سالیان سال باعث شد تا این خون جاری به اقصی نقاط عالم برسد، تمام مستضعفان عالم از آن حیات گیرند و مستکبرین نیز هرگاه اسم سیدالشهدا(ع) را می‌شنوند، بترسند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: هدف و مقصود هیات‌های مذهبی و مبلغان در طول سال‌های گذشته که برنامه‌های مختلف عزاداری و سوگواری را انجام دادند، تنها زنده نگه داشتن این قیام بوده است، به گفته امام راحل، این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است و زنده بودن اسلام همان زنده بودن انسانیت و جاری شدن خون در رگ‌های جامعه خواهد بود.

حجت الاسلام صاحبقرانی بیان کرد: اداره‌کل تبلیغات خراسان رضوی در ماه محرم امسال، برنامه‌هایی را در دستور اجرا قرار داده است که اولین و مهم‌ترین برنامه به عنوان رسالت این سازمان، اعزام مبلغان می باشد که تعداد ۱۳۵۰ مبلّغ و ۵۰۰ مبلّغه از سوی این اداره کل اعزام می‌شوند.

وی افزود: مبلّغان دیگری نیز وجود دارند که از طرف دیگر سازمان‌ها و نهاد‌ها حکم تبلیغی گرفته و پس از معرفی به سازمان تبلیغات اسلامی به دیگر مناطق و شهرستان‌ها اعزام می‌شوند که تعداد این افراد ۷۵۰ نفر بوده است و بیش از ۲۰ گروه جهادی تبلیغی با حضور مبلغین و مبلغات جهادی در سطح استان اعزام شده و در روستاهای محروم به فرهنگ‌ سازی و تبلیغ می‌پردازند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: فعالیت گروه‌های جهادی تنها منحصر به فعالیت‌های تبلیغی نبوده و شامل فعالیت‌های عمرانی و خدمات اجتماعی نیز می‌شود؛ همچنین تعداد مبلغان خراسان رضوی که در روستاها سکونت داشته و وظیفه تبلیغی ماه محرم را انجام می‌دهند، ۹۳۰ نفر بوده که مجموعه این افراد به ۳۵۳۰ نفر می‌رسد.

خراسان رضوی معین دیگر استان‌ها باشد

حجت الاسلام صاحبقرانی خاطرنشان کرد: رسالت ما در خراسان رضوی این است که معین دیگر استان‌ها باشیم، ما در خراسان رضوی، اصفهان و قم به دلیل وجود حوزه‌های علمیه بزرگ و مستقل بودن، باید بتوانیم به دیگر استان‌ها که با کمبود مبلّغ مواجه هستند نیز یاری رسانیم.

وی ادامه داد: ۲۳ همایش طلایه‌داران هدایت، با هدف ایجاد وحدت گفتمانی میان مبلغان با محوریت خانواده و گام دوم انقلاب در سطح استان‌ برگزار شده است و برای نخستین بار، در سال جاری و در سطح خراسان رضوی فعالیت ویژه‌ای را در کنار این همایش‌ها برگزار کرده‌ایم که کارگاه‎‌های آموزشی زیادی با همان محوریت خانواده و گام دوم انقلاب در کنار همایش‌ها برگزار شده‌ است.

اهمیت بنیان خانواده و گام دوم انقلاب؛ اهداف همایش‌های توجیهی

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: علاوه بر برنامه‌های ذکر شده، یک همایش توجیهی تبیینی نیز با حضور مسئولین و افراد موثر در هیات‌های مذهبی در مجتمع آیه‌ها برگزار و در هر شهرستان نیز برای افراد موثر در هیات‌ها و مبلغین آن شهرستان‌ها، چنین همایشی برگزار شد و موضوعاتی همچون اهمیت بنیان خانواده و گام دوم انقلاب را بر عهده گرفتند.

حجت الاسلام صاحبقرانی بیان کرد: آیین اذن عزای محرم در هشتم شهریور ماه پس از نماز مغرب و عشاء با همت شورای هیات‌های مذهبی در حرم مطهر برگزار شد و مراسم سیاه‌پوشان و اعلام محرم نیز نهم شهریور ماه، ساعت ۸:۳۰ در مهدیه مشهد برگزار شد؛ همچنین ورود نمادین کاروان کربلا، دوشنبه یازدهم شهریور ماه در میدان ۱۵خرداد برگزار خواهد شد.

وی افزود: مراسم شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه ماه محرم، با محوریت حرم مطهر رضوی و در اقصی نقاط استان و شهر مشهد برگزار خواهد شد و طبق برنامه ریزی ها ۶۰ هزار سخنرانی در دهه اول محرم و در سطح استان برگزار می شود؛ همچنین برای تشکیل ۶۰۰ جلسه گفتمان دینی در قالب حلقه‌های معرفت نیز برنامه‌ریزی شده است.

۱۶۰۰ ایستگاه صلواتی در استان خراسان رضوی

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: ۹۰۰ اجتماع محوری در سطح استان برگزار می شود؛ همچنین تعداد ایستگاه‌های صلواتی در سطح استان به ۱۶۰۰ ایستگاه در این ایام برپا می شود و به اقامه نماز جماعت در ظهر روز عاشورا توسط هیات‌ها تاکید بسیار شده است که حدود ۱۱۰۰ نماز در سطح استان برنامه‌ریزی شده است.

ختم قرآن در شب عاشورا

وی ادامه داد: در سال جاری تاکید بسیار زیادی بر ختم قرآن در شب عاشورا و قرائت قرآن قبل از آغاز عزاداری و سخنرانی‌ها در هیات‌ها داشته‌ایم و به هیات ها توصیه کرده ایم تا برای آموزش قرآن و به ویژه توجه به مفاهیم آن برنامه‌ریزی داشته باشند و روایت «ثقلین» سیدالشهداء(ع) را اجرا کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: براساس تقاضایی که از سمت روستا‌ها اعلام می‌شود، افرادی به عنوان مبلّغ به آن روستاها اعزام شده و این اعزام افراد ارتباطی به تعداد خانوار‌ها و جمعیت آن روستا نداشته است.

حجت الاسلام صاحبقرانی مطرح کرد: از ماه مبارک رمضان همکاری بسیاری خوبی که با دفتر تبلیغات اسلامی، اداره تبلیغات آستان قدس رضوی، دفاتر مراجع تقلید، معاونت تبلیغ حوزه علمیه و تمام دستگاه‌هایی که مسئله تبلیغ با آن‌ها گره خورده، آغاز شده است که در نهایت منجر به تشکیل ستاد اعزام شده است.

تشکیل کمیته‌ای برای نظارت بر فعالیت هیات‌ها

وی افزود: بیش از ۸ جلسه از آغاز امسال در این ستاد برنامه داشته‌ایم که این برنامه‌ها بازخورد بسیار خوبی داشته‌اند و در ماه محرم نیز به ارتباط خود با این ستاد ادامه داده و به بررسی آسیب‌ها پرداخته‌ایم؛ همچنین کمیته‌ای برای آسیب‌شناسی در هیات‌های مذهبی تشکیل شده تا در تمام طول سال فعالیت این هیات‌ها و مراسمات را رصد و تذکراتی را نیز به آنان گوشزد کنند.

موازی کاری‌ها در اعزام مبلّغین از بین رفته است

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: ادامه فعالیت‌های این ستاد نتایج خوبی به دنبال داشته است، این همکاری باعث شده تا موازی کاری‌ها در اعزام‌ها از بین برود، لذا فعالیت آن را استمرار داده‌ایم تا در طول سال نیز به نتایج مثبتی دست پیدا کنیم.

هیات‌های مذهبی باید برکات هیات‌های صحیح را درک کنند

ححت الاسلام صاحبقرانی خاطرنشان کرد: از سال گذشته در رسیدگی به هیات‌ها و مجالس خانگی ورود داشته‌ایم و چون ارتباط ما با تشکل‌های دینی و مذهبی مردمی بسیار زیاد بوده، به دو صورت می‌توانیم نسبت به این تشکل‌ها ورود داشته باشیم، اولین نگاه، نگاهی از بالا به پایین بوده که قطعا نتایج مثبتی نخواهد داشت و دومین راه نیز این است که ما به صورت گفت‌و‌گو محور با آنان وارد بحث شویم و به مرحله‌ای برسیم که خود آنان برکات هیات صحیح را درک کنند.

وی ادامه داد: تعامل ما با این هیات‌ها و مجالس خانگی علاوه بر تعامل اداری می‌تواند به گونه‌ای باشد که همان مبلغان اعزامی با ارتباط گرفتن با ما، فعالیت آنان را تحت نظر خود قرار داده و نکات را گوشزد کنند.

قوام هیات به سخنران و مداح آن وابسته است

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی مطرح کرد: قوام هیات یا وابسته به سخنران آن هیات بوده و یا مداح آن، اگر بتوانیم سخنرانان و مداحان هیات‌های مذهبی را توجیه کنیم و ارتباط خود را با آنان حفط کنیم، آسیب‌ها و مسائل قطعا کاهش پیدا خواهند کرد.

باید خدمات فرهنگی و اجتماعی هیات‌ها را بشناسیم

حجت الاسلام صاحبقرانی بیان کرد: ما به جای بررسی آسیب‌ها، مشکلات و کمبود‌های هیات‌های مذهبی باید ثمرات آنان را بشناسیم. به عنوان مثال مدیریت بحران سیل و کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده، توسط همین هیات‌های مذهبی انجام شد و به نتیجه رسید و هیات‎‌هایی در همین شهر وجود دارند که بیش از هزار خانواده را تحت پوشش خود قرار داده و به حل مسائل و مشکلات اجتماعی بسیاری پرداخته‌اند، لذا باید خدمات فرهنگی و اجتماعی هیات‌ها را بشناسیم.

وی افزود: هیات‌هایی افراد نخبه‌ای که قدرت پرداخت هزینه تحصیل خود را نداشته شناسایی کردند و به حل مشکلات ازدواج برای جوانان پرداخته‌اند؛ طرح «سلام بر امام» نیز توسط هیات جوادالائمه با رویکرد بسیار خوبی انجام شده و امروزه به یک طرح ملی تبدیل شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: طرحی در خصوص روضه‌های خانگی به تازگی با همکاری برخی نهاد‌ها شروع شده تا به آموزش آنان بپردازیم و نسبت به محتوای این روضه‌ها نظارتی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در محرم امسال برنامه ویژه‌ای برای حاشیه‌های شهر مشهد در نظر گرفته شده و در راستای این برنامه، جلسات روضه‌هایی در چهار دهه‌ میانی این ماه با حضور سخنرانان مطرح و شاخص با محوریت مساجد و با اطلاع‌رسانی برگزار خواهد شد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی مطرح کرد: با همکاری مجموعه «صمت» و فرمانداری، ارزاق هیات‌ها تامین و از سوم تا نهم شهریورماه توسط شورای هیات‌های مذهبی اطلاع رسانی شد که این اقلام برای هیات‌های مذهبی با قیمت مناسبی در نظر گرفته شده است.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*