سفره های ساده اما دلنشین در حاشیه شهر مشهد

دسته: خبر یک
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۹ خرداد ۱۳۹۶

پنجمین سالی است که حال و هوای ماه مبارک رمضان، جلوه زیبای بیشتری به خود گرفته و برپا شدن سفره های ساده افطاری، زیبایی میهمانی ماه خدا را بیشتر کرده است. زیبایی هایی که از نگاه و کلام رهبر معظم انقلاب هم دور نمانده است و ایشان در خطبه نماز عید فطر سال ۹۲ به آن اشاره کردند: «یک سنت خوب هم امسال بیش از سال های دیگر دیده شد که خوب است مورد توجه قرار بگیرد و آن، افطاری دادن های ساده و بی‌پیرایه در مساجد و در خیابان ها بود. در بیشتر شهرهای کشور که بسیار کار شایسته‌ای است در مقابل افطاری‌های مسرفانه‌ای که شنیده شد، دانسته شد که بعضی‌ها به بهانه‌ افطار، حرکات و عمل مسرفانه انجام می دهند و به جای این که در ماه رمضان وسیله‌ای بشوند برای نزدیکی روحی به فقرا و مستمندان، با این عمل، با این حرکت، خود را در لذات جسمانی غرق می‌کنند. نمی خواهیم بگوییم که اگر در افطار، کسی غذای مطبوعی مصرف کرد، این کار ممنوع است؛ نه، در شرع این ها ممنوع نیست؛ اسراف ممنوع است، زیاده‌روی ممنوع است،ریخت‌ و پاش فراوانی که گاهی در این جور مجالس انجام می گیرد، ممنوع است. چه بهتر کسانی که می خواهند افطاری بدهند، با همین سنتی که رایج شده است، افطاری بدهند؛ که مردم را، رهگذران را و کسانی را که مایلند از افطاری استفاده کنند، در این سفره‌های رایگان و با بذل و بخشش و گشاده‌دستی، در کوچه‌ها، در خیابان ها، در حسینیه‌ها، افطاری می دهند». (پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای)
امسال نیز بسیاری از مساجد شهر مشهد، محل برپایی سفره های ساده افطاری است. سفره هایی که اکثر آن ها به همت خیران برپا می‌شود و روزه داران را میهمان خوان نعمت الهی می‌کند. با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی استان، امسال در ۲۳ مسجد حاشیه شهر مشهد نیز سفره های ساده افطاری برپا شده است. علاوه بر آن در گوشه و کنار خیابان های شهر نیز، هنگامه اذان مغرب سفره هایی برپا و میزبان روزه داران می‌شود.

حال و هوای مسجد قبل از افطار
مقصد، مسجد امام محمد باقر(ع) در منطقه پنجتن مشهد است. عقربه‌های ساعت ۱۹ را نشان می‌دهد. یک ساعتی بیشتر تا اذان مغرب باقی نمانده است؛ هنوز از حضور اهالی محل داخل مسجد خبری نیست، اما خانم های پیر و جوانی را مشاهده می‌کنم که به آشپزخانه مسجد رفت و آمد و خودشان را برای پذیرایی از میهمانان خدا آماده می‌کنند. در لحظات باقی مانده تا اذان مغرب مشغول آماده سازی غذا و افطاری هستند، عده ای از خانم ها در حال ریختن سوپ داخل ظرف ها هستند، عده ای نیز مشغول پاک کردن سبزی ها و برخی هم در حال آماده کردن ظرف های پذیرایی.
حضور بانوان در مسجد از ساعت ۱۲ ظهر
«فاطمه اسماعیل زاده» یکی از بانوانی است که در حال چیدن سبزی در ظرف هاست و از این که برای پذیرایی از روزه داران در مسجد است ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید: چند سالی است که در مسجد افطاری می دهند، و از این که بچه ها و نوجوانان در مسجد برای افطار می آیند خیلی خوشحالم که از آن ها پذیرایی می‌کنم. «زینب عسکری» یکی دیگر از بانوانی است که از ساعت ۱۲ ظهر خودش را به مسجد رسانده تا در این افطاری و پذیرایی از میهمانان خدا شریک باشد. او می‌گوید: با این که روزه هستم اما اصلا احساس خستگی و گرسنگی نمی کنم، وقتی به همسرم و بچه هایم گفتم که برای درست کردن افطاری روزه داران به مسجد می روم آن ها هم خیلی استقبال کردند.
چشم امید به دعای روزه داران
از لهجه اش متوجه می شوم آذری زبان است، «صغری تقوی» چند سالی است که از تبریز در مشهد و در همین محل ساکن شده است. در حال مرتب کردن ظرف های پذیرایی است. می‌گوید: خیلی خوشحالم که این جا برای روزه داران کار می‌کنم. همسرم مدتی است که بیمار است و امیدوارم دعای خیر روزه داران باعث شفای همسرم شود.
خیّر ناشناسی که بانی افطاری هاست
حجت‌الاسلام والمسلمین «حسین نیاز جو» امام جماعت مسجد امام محمد باقر (ع) است. لحظاتی مانده به اذان مغرب با او درباره برنامه های این مسجد در طول سال و به‌ویژه ماه مبارک رمضان صحبت می‌کنم و می‌گوید: من سه سالی است که از طرف سازمان تبلیغات به‌عنوان روحانی مستقر در این مسجد فعالیت می‌کنم. مردم این منطقه با خیلی از مشکلات از جمله مشکلات اقتصادی و کمبود امکانات روبه رو هستند. از وقتی که در این منطقه ساکن شده ام علاوه بر این که فعالیت های فرهنگی در طول سال انجام می دهیم سعی می‌کنیم مشکلات اهالی را هم تا حدی که در توانمان است برطرف کنیم. او درباره برپایی سفره های ساده افطاری در این مسجد هم می‌گوید: در سال های گذشته خیران در شب های قدر افطاری می دادند و امسال یکی از خیران تقبل کرده که تمام شب ها در این مسجد افطاری برقرار باشد. جالب است این نکته را نیز بگویم که هیچ یک از ما خیّری را که وسایل افطاری را تهیه می‌کند، نمی شناسیم و این فرد نیکوکار فقط از طریق یکی از رابطان وسایل افطاری را تهیه می‌کند و با واسطه به مسجد می رساند.

سفره های ساده اما دلنشین
وی برپایی افطاری در مساجد را اقدامی شایسته می داند و می افزاید: افطاری که در مسجد امام محمد باقر(ع) برای روزه داران عرضه می‌شود خیلی ساده است، سوپ، پنیر، خرما، سبزی و چایی. همین افطاری ماست و همین سادگی باعث شده اهالی منطقه به دور از تظاهر و ریا و چشم و هم چشمی، در شب های ماه مبارک کنار هم جمع شوند و شور و شوق خاصی در مسجد باشد، این فضا به‌ویژه برای کودکان و نوجوانانی که برای افطاری به مسجد می آیند خیلی خوشحال کننده است. آوای ملکوتی اذان از گلدسته‌های مسجد طنین‌انداز می‌شود، بیشتر افراد که وارد مسجد می شوند کودکان و نوجوانانی هستند که برخی از آن ها شاید اولین سال است که روزه داری را تجربه می‌کنند. با تمام شدن اذان روزه داران در صفوف منظم نماز برای اقامه نماز جماعت می ایستند. پس از اقامه نماز، سفره ها پهن می‌شود و روزه داران بر سر سفره میهمانی خدا افطار می‌کنند.


نوشته شده توسط:سجاد خیاط مشهدی - 1186 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 419
برچسب ها:
دیدگاه ها