فعالیت تبلیغی ۳۰۰۰ مبلّغ در ماه رمضان در استان خراسان رضوی

دسته: خبر یک
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
فعالیت تبلیغی ۳۰۰۰ مبلّغ در ماه رمضان در استان خراسان رضوی

حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه در طول سال تعداد مبلغان تبلیغی به هزارنفر می‌رسد، گفت: در ماه مبارک رمضان و دهه اول محرم این آمار با افزایش ۲۰۰درصدی، به ۳هزار نفر در استان می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام کاظم لطفیان، مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، در نشست خبری تشریح برنامه‌های این اداره کل در ماه رمضان، با بیان اینکه ماه مبارک، ماه رسیدن به کمال است، اظهار کرد: باید افق معنویت از جامعه اسلامی عبور کرده و به سراسر جهان برسد.
وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان به همه روی آورده است، ابراز کرد: استفاده از فیوضات این ماه پر برکت بستگی به استعداد انسان‌ها دارد.
حجت‌الاسلام لطفیان با اشاره به دعای امام سجاد(ع) در هنگام ورود به ماه مبارک رمضان، ادامه داد: امام سجاد(ع) در این دعا می‌فرمایند: «ماه رمضان ماه اسلام، قیام و آزمایش بندگان است»، همه انسان‌ها در این ماه غربال شده و خوبان جدا خواهند شد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه ماه رمضان علاوه بر اینکه ماه خودسازی است، ماه بازگشت به جامعه نیز تلقی می‌شود، افزود: ماه رمضان فرصتی برای دور ریختن کینه‌ها و وصل و دوستی است، لذا همان‌گونه که خداوند از خطاهای ما می‌گذرد، ما نیز از خطاهای دیگران نیز چشم‌پوشی کنیم.
وی با بیان اینکه ماه رمضان، ماه پاکسازی خود و اجتماع است، گفت: با توجه به شرایط جامعه شاهد این موضوع هستیم که پاک‌سازی اجتماعی مورد غفلت قرار گرفته است.
با ورود به ماه مبارک رمضان روحیه شکرگذاری در جامعه پررنگ‌تر خواهد شد
حجت‌الاسلام لطفیان با اشاره به اینکه نعمت‌های الهی خیلی بیشتر از شداید و سختی‌هایی است که در واقع بهای مسلمانی ما است، عنوان کرد: امیدواریم با ورود به ماه رمضان، روحیه شکرگذاری در جامعه تقویت شود؛ شکر اصلی مهم در ارزش‌های اخلاقی محسوب می‌شود لذا در سایه روزه می‌توان به این اصل مهم انسانی و اخلاقی رسید.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به فرموده امام سجاد(ع) ادامه داد: ماه رمضان ماه قیام است لذا باید برای رفع مشکلاتی که بر جامعه عارض گشته، قیام کرد.
وی با بیان اینکه سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز همزمان با شب‌های قدر شده است، تصریح کرد: با شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و روز قدس، پایداری خود را به نظام اسلامی بیش از پیش نشان دهیم.
برنامه‌های فرهنگی باید پیوستگی داشته باشد
حجت‌الاسلام لطفیان با تأکید بر اینکه برنامه ‌های ماه مبارک رمضان در اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در امتداد برنامه‌های طول سال است، گفت: ما معتقدیم که کار فرهنگی باید دارای پیوستگی باشد، چرا که کارهای مقطعی کمترین نتیجه را خواهد داد، لذا با توجه به اقبال مردم برخی از اقدامات افزایش خواهد یافت.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه ماه رمضان، فصل بهار و شکوفایی است، ابراز کرد: ماه رمضان می‌تواند فصل و رویش جدید در عرصه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی باشد؛ از همین رو همت ویژه‌ای در مسؤلان فرهنگی برای شروع برنامه‌های فرهنگی در ماه مبارک ایجاد شده است.
نگاه ما به ماه مبارک رمضان، قله‌ای است نه مقطعی
وی با تأکید بر اینکه نگاه ما به ماه مبارک رمضان نگاه قله‌ای است نه مقطعی، اظهار کرد: مهم‌ترین فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی در ماه مبارک فعالیت تبلیغی است، با توجه و در امتداد سنتی که قرن‌ها در تفکر شیعی وجود داشته، مبلغان آماده برای اعزام به شهرها و روستاها برای تبلیغ دین هستند.
حجت‌الاسلام لطفیان با تأکید بر اینکه ظرفیت تبلیغی استان خراسان رضوی ظرفیت قابل توجه‌ای است، ادامه داد: پذیرش تبلیغات دینی در استان بسیار بالاست و از این فعالیت‌‎‌‎‌‎‌‎‌‎‌‎ها استقبال خوبی می‌شود.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در طول سال تعداد مبلغان تبلیغی به هزار نفر می‌رسد، گفت: در ماه مبارک رمضان و دهه اول محرم، این آمار با افزایش ۲۰۰ درصدی به سه هزار نفر در استان می‌رسد.
مأموریت اجتماعی مبلغان
وی با اشاره به اینکه شبکه تبلیغی سازمان مأموریت‌های ویژه‌ای دارد، ابراز کرد: با توجه به شرایط اجتماعی، مبلغان مأموریت‌های اجتماعی زیادی از جمله مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از طلاق و اعتیاد و.. . خواهند داشت.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه امروزه جامعه در عرصه‌های مختلف آماج شبهات قرار گرفته است، افزود: مبلغان نیز در عرصه ترویج باورها و اعتقادات دینی مردم فعالیت‌های چشمگیری خواهند داشت.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه شبکه تبلیغ برای پاک‌سازی جامعه از آسیب‌های اجتماعی همت گماشته است، ادامه داد: در شبکه تبلیغ هم خواهران و هم برادران فعالیت خواهند داشت.
خراسان رضوی مهد و پایگاه فعالیت‌های قرآنی در کشور
وی با تأکید بر اینکه خراسان رضوی مهد و پایگاه فعالیت‌های قرآنی در کشور است، ابراز کرد: فعالیت‌های قرآنی در طول سال از رونق خوبی برخوردار است. در آزمون حفظ قرآن کریم در استان نزدیک به ۸۰۰ نفر ثبت‌نام کردند که ۴۰۰ نفر از آنان مربوط به حافظان مشهدی است؛ با توجه به آمار استان‌های دیگر در این مسابقات، خراسان رضوی نسبت به دیگر استان‌ها در اوج بود.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن است، ادامه داد: بیشتر تمرکز ما بر روی فعالیت‌های قرآنی در استان است، به گونه‌ای که یکی از مأموریت‌های فکری و فرهنگی که هیچ افتی نداشته بلکه دارای رویش خوبی نیز بوده، جلسات خانگی قرآن کریم در استان بوده است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه از نظر محتوا این جلسات خانگی را حمایت می‌کنیم، افزود: ۱۷۰ هزار جلد قرآن کریم در سطح کشور در این جلسات توزیع شد که سهم خراسان رضوی از این توزیع رقمی حدود ۲۰ هزار جلد بوده است.
تفسیر سوره مبارکه فتح در ماه مبارک رمضان
وی با اشاره به اینکه پایگاه تفسیری در سطوح مختلف در انحصار خراسان رضوی است، ادامه داد: شعار ما در فعالیت‌های تفسیری تبیین مفاهیم قرآنی با یک نگاه است، لذا امسال با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه و با مشورت با نماینده مقام معظم رهبری در استان و امام جمعه مشهد مقدس، سوره مبارکه فتح برای تفسیر روزانه در استان انتخاب شد.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه در سطح استان نیز سعی شود که سوره مبارکه فتح تفسیر روزانه شود تا شاهد جریان اجتماعی و فکری واحد باشیم، ابراز کرد: با کمک و همکاری حوزه علمیه قم، سه نفر از مفسران برجسته به استان اعزام خواهند شد که به فعالیت تفسیری سوره فتح در مشهد، سبزوار و نیشابور بپردازند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ماه رمضان در فصل مناسبی از نظر آب‌ و هوا قرار گرفته است، ادامه داد: با توجه به این شرایط برخی از فعالیت‌ها از جمله جزخوانی قران کریم در پارک‌ها به صورت عصرگاهی و شبانگاهی برگزار خواهد شد.
برنامه‌های ویژه سازمان تبلیغات اسلامی در مناسبت‌های ماه مبارک
وی با بیان اینکه مناسبت‌های مختلفی از جمله رحلت حضرت خدیجه(س)، میلاد امام حسن مجتبی(ع) و ارتحال امام خمینی (ره) را داریم، ابراز کرد: ‌برنامه‎های ویژه‌ای برای این مناسبت‌ها خواهیم داشت.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه ارتحال امام خمینی(ره) همزمان با شب‌های قدر است، عنوان کرد: تقارن این دو مناسبت فرصت خوبی برای تحکیم بنیان‌های فکری در سطح جامعه است که مبلغان برنامه‌های خاصی را در این حوزه تدارک دیده‌اند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به مناسبت آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد گفت: شبکه تبلیغی ما برای این مناسبت نیز به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در شهرها و روستاها خواهند پرداخت.
وی ادامه داد: برای تبلیغ و ترویج شعار سال و همچنین تبیین اندیشه‌های راهبردی رهبری نیز اقدامات خوبی انجام شده است، به‌عنوان نمونه در خصوص فیلتر شدن شبکه‌‌های اجتماعی نیز مبلغان متخصص ما در حوزه سواد رسانه آمادگی لازم برای تبیین این مسئله را به عموم مردم دارند.
حجت‌الاسلام لطفیان با تأکید بر اینکه هیئت‌های مذهبی نیز آمادگی لازم برای برگزاری فعالیت‌های قرآنی و همچنین شب‌های قدر را دارند، افزود: از هیئت‌های مذهبی تقاضا شده است تا در خصوص اقدامات اجتماعی از جمله گستردن سفره‌های ساده افطاری همت گماشته و در پی تبلیغ این امر خداپسندانه باشند.
کمبود ۲۰۰ خانه عالم در روستاهای سطح استان
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه ۶۰۰ خانه عالم در سطح استان داریم، افزود: این خانه‌های عالم‌ توسط دولت و بخش مردمی احداث شده و حدود ۵۰ خانه عالم نیز در دست ساخت است اما با توجه به وسعت خراسان رضوی هنوز ۲۰۰ روستا به خانه عالم نیازمند هستند.
وی با اشاره به اینکه مردم در نگهداشت این خانه های عالم باید تمام سعی خود را بکنند، گفت: هزینه نگهداشت خانه عالم برای دولت بسیار سنگین است لذا مردم باید خود کمر همت برای نگهداشت آنان ببندند.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه شعار ما در خصوص بهره‌ مندی همه نقاط استان از مبلغ، ادامه داد: در هیچ نقطه ‌ای از استان نباید مردم از نعمت مبلغ محروم باشند لذا ما آمادگی کامل برای اعزام مبلغ به حتی یک خانواده در سطح استان را داریم.
اعزام ۳۰۰ مبلغ به استان‌ های دیگر
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۳۰۰ مبلغ به‌عنوان گروه ‌های جهادی به استان ‌های دیگر اعزام خواهند شد، تصریح کرد: مبلغان مؤثرترین شبکه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی شناخته شده‌اند.
وی با بیان اینکه شبکه هزار نفری مبلغان در حاشیه شهر نیز فعالیت ‌های چشمگیری داشته‌اند، عنوان کرد: در ماه مبارک نیز برنامه‌های ویژه ‌ای اعم از جزءخوانی قرآن کریم، تفسیر سوره مبارکه فتح و فعالیت‌های قرآنی در حاشیه شهر خواهیم داشت.


نوشته شده توسط:سجاد خیاط مشهدی - 1186 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 44
برچسب ها:
دیدگاه ها