تحلیل فیلم کارگر ساده نیازمندیم

دسته: سواد رسانه ای
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۸ شهریور ۱۳۹۷

به سادگی کارگر

فیلم ” کارگر ساده نیاز مندیم” به کارگردانی منوچهر هادی، برخلاف برخی فیلم های دیگر او مانند  «من سالوادور نیستم» و «آینه بغل» رونق گیشه ای نداشته است. زیرا سوژه او موضوع جدیدی را پیگیری نکرده است. داستان فیلم  از کارگرانی حکایت می کند که از شهرستان به تهران آمده اند و دراین شهر دچار مشکلاتی می­شوند که نوع واکنش آنها به این آسیب­ها بیانگر ساده دلی آن­ها است. داستان سه کارگر خطه منطقه ترک نشین ایران به نام “قدم”، “عزیز” و ” ارشد” که هرکدام هم با آن حال و هوای جوانی هم به عشق خود فکر می کنند و هم با آسیب­های اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند.

مهران احمدی نیز در نقش «رحمت» فلافل فروش عصبانی که پیوسته سیگار می کشد  و استاد «قدم» است و آتیلا پسیانی در نقش «جهان» استاد «عزیز» دوست صمیمی «قدم» و هم­ولایتی اوست. هردو در فرایند داستان می میرند و مرگ هردو در مسیر فیلم ابهام ایجاد می نماید و کارگران ساده ای که در مظان اتهام قتل قرار می گیرند.

منوچهر هادی در این فیلم به موضوع تازه ای نپرداخته و به دنبال پرداختن به موضوعات اجتماعی است. به همین دلیل این فیلم گیشه خوبی نداشته است. وی گرچه تلاش کرده در برخی موارد روی لبه مرز خطوط قرمز حرکت کند مانند نشان دادن رابطه های مخفیانه مرد با زن صیغه ای خود و پسر مجرد شاگرد فلافل فروش با دختر صاحبکار خود، ولی این کار نتوانسته بینندگان و علاقه مندان را برای دیدن فیلم به سینما بکشاند.

کارگردان، سه ژانر اجتماعی «بیکاری ومعضل اشتغال جوانان»، «گرفتن نزول» و «رابطه پنهانی مرد و زن»، را به نمایش می گذارد و تلاش می­کند بدون ارائه راهکار برون رفت از این آسیب­ها آن­ها را جدی جلوه دهد.

از دیگر نکات این قصه وجود شخصیت هایی با رفتارهای متناقض است که کم و بیش در جامعه ما چنین افرادی دیده می شوند. رفتار غیرت مندانه نابجای رحمت نسبت به دخترش از یک طرف و گرفتن ربا از جهان توسط او از طرف دیگر و نیز جهان نزول خوار که ظاهرا به دنبال کمک دلسوزانه به دیگران است.

به نظر می رسد این فیلم علیرغم تلاش خوبی که در نشان دادن معضلات و آسیب­های اجتماعی داشته است، تلاش جدی برای راه های برون رفت از آنها انجام نداده است.

 

محمود غلامی جامی


نوشته شده توسط:modirs - 690 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 128
برچسب ها:
دیدگاه ها