نامناسب بودن حمایت مالی مستقیم از جلسات قرآن

دسته: خبر یک
بدون دیدگاه
شنبه - ۵ آبان ۱۳۹۷

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ، حجت‌الاسلام حسین نمازی‌فر، ضمن اشاره به نامناسب بودن حمایت مالی مستقیم از جلسات قرآن عنوان کرد: البته در سطح جلسات قرآن هم نیازی به مسائل مالی احساس نمی‌شود و بیشتر نیازها در حوزه توانمندسازی تخصصی به چشم می‌خورد.

وی به بحث شناسایی و ساماندهی جلسات قرآن در استان اشاره کرد و افزود: تا کنون حدود ۲۵۰۰ جلسه قرآنی سنتی و محلی در سطح خراسان‌رضوی شناسایی شده که از این تعداد، برای ۱۵۰۰ جلسه شناسنامه‌هایی شامل مشخصات فعالیت‌ها و برگزاری هر جلسه صادر شده است.

نمازی‌فر ادامه داد: کار شناسایی جلسات در آینده نیز قوی‌تر و با نگاه به سطح برگزاری جلسات قرآن به‌ویژه در روستاها ادامه خواهد یافت تا برای ارتقاء سطح جلسات قرآن، نهادهای مربوطه به صورت مشارکتی به مسائل و موضوعات وارد شوند.

مسئول امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی افزود: سیاست کلی اداره کل تبلیغات اسلامی در حمایت از جلسات قرآن به گونه‌ای پیگیری می‌شود که این جلسات قرآن محلی و عمومی از حالت مردمی بودن خارج نشوند، زیرا خارج شدن از ساختار مردمی و وابستگی به نهادها، بسیار خطرناک خواهد بود.

وی اضافه کرد: طرح حمایت‌های غیرمالی با توجه به نگاه مردمی ماندن جلسات قرآن، از سال ۹۵ آغاز شده و در سال ۹۷ نیز ادامه خواهد یافت به این صورت که در هر جلسه درخواستی مبنی بر نیاز به قرآن و یا تعویض قرآن‌های فرسوده و یا نیازهایی از این قبیل داشته باشد، به آن رسیدگی می‌شود. البته تاکنون حدود ۱۰هزار جلد قرآن نیم‌بها طی همین فرآیند درخواستی و مشارکتی به جلسات اهدا شده است.

نمازی‌فر با بیان اینکه جلسات قرآن باید بر محور آموزش در جامعه باشند، اظهار کرد: توجه به جلسات قرآن با نگاه به محوری بودن امر آموزش حائز اهمیت است و نهادها نیز با توجه به این نگاه باید به صورت مشارکتی در ارتقاء سطح اساتید، مریبان و همچنین تعیین افرادی برای تدریس در جلسات قرآن کمتر برخوردار، کوشا باشند.

مسئول امور قرآنی اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی از تشکیل ستاد هماهنگی حمایت از جلسات قرآنی استان با مشارکت نهادهای مربوطه خبر داد و گفت: قرار بر این شده است تا در آینده‌ای نزدیک با مشارکت نهادهایی مانند اداره‌کل اوقاف و امور خیریه، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آستان قدس رضوی واداره‌کل تبلیغات اسلامی، توجه ویژه‌ای به برگزاری جلسات مردمی آموزش تخصصی قرآن پیگیری شود.

وی بیان کرد: هر کدام از نهادهای مربوط به امور قرآنی سابقه خوبی در حمایت و پیشبرد جلسات قرآنی داشته‌اند، بر همین اساس باید به سمت تجمیع این حمایت‌ها و عملیات‌ها با نگاه به افزایش توانمندی علمی و آموزشی جلسات حرکت کنیم.


نوشته شده توسط:modirs - 690 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 49
برچسب ها:
دیدگاه ها