۞ امام رضا عليه السلام :
هيچ يك از دوستانم مرا با شناخت حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود .

موقعیت شما : صفحه اصلی » اطلاعیه » خبر یک » گام دوم
 • 20 می 2019 - 13:48
 • 1448 بازدید
بیانیه گام دوم، بایدها و نبایدها
بیانیه گام دوم، بایدها و نبایدها

بیانیه گام دوم، بایدها و نبایدها

در آستانه ورود انقلاب اسلامی به چلّه دوم حیات با برکت خود روح تازه ای در دل و جان علاقمندان به این نظام الهی در سرتاسر جهان دمیده شد.


در آستانه ورود انقلاب اسلامی به چلّه دوم حیات با برکت خود روح تازه ای در دل و جان علاقمندان به این نظام الهی در سرتاسر جهان دمیده شد. قبل از ورود به بایدها و نبایدهای این منشور پر از مفهوم انقلاب تأمّل بر چند نکته ضروری به نظر می رسد.

 1. این بیانیه از لسان مبارک انسانی با سابقه مبارزاتی و انقلابی درخشان صادر شده است، انسانی که در طول چهل سال اول از نزدیک، این نهال به ثمر نشسته را باغبانی کرده و به آفاق و آفات این حرکت به خوبی آشناست و دشمنان انقلاب و توطئه های پیچیده امروز و فردای آنان را نیز به درستی تشخیص می دهد و بارها تجربه مدیریت بحران های بزرگ به وجود آمده از ناحیه همین دشمنان را با درایت و حکمت، ملت به چشم خود دیده است؛ لذا از این منظر از اهمیت زیادی برخوردار است.
 2. علاقه نگارنده این بیانیه به عملیاتی شدن آن در سطح جامعه اسلامی، تکلیف ولایتمداران را نسبت به تحقق اهداف بیانیه گام دوم سنگین تر می کند.
 3. تأکید و امید بستن حضرت آقا در جای جای بیانیه به نسل جوان مؤمن انقلابی که قرار است در انتقال تکلیف اجتماعی سیاسی نسل اول انقلاب به نسل سوم نقش اصلی را بازی کنند.
 4. تأکید پر رنگ رهبر معظّم انقلاب بر مباحث فرهنگی و ساماندهی مشکلات اجتماعی توسط نهادهای دینی که باید در فصل جدید کنار هر فکر وکار و ایده فرهنگی، پیوست اجتماعی آن را نیز بصورت جدّی ببیند نیز اهمیت نقش نهادهای دینی و فرهنگی را روشن می نماید.
 5. امید آفرینی ایشان به آینده حرکت نهضت اسلامی در فضایی که دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب، با دروغ پراکنی و بزرگ نمایی مشکلات، سعی در ایجاد شکاف بین نسلی در راستای حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد.
 6. برداشتن گام های عملی در راستای جوان گرایی توسط خود ایشان در انتصاب مدیران فرهنگی تحت زعامت خود نشان دهنده جدیت ایشان در این مطالبه جدید موسوم به بیانیه گام دوم است.

بایدهای فرهنگی تحقّق بیانیه

 1. رسیدن به اعتقاد مشترک پیرامون اهمیت اجرائی شدن بیانیه گام دوم و تلاش برای تبدیل این بیانیه به مطالبه اصلی مردم از نظام اسلامی
 2. هم افزایی بیش از گذشته نهادها و تشکل های انقلابی و ارزشی و استفاده از تمام ظرفیت، در راستای عملیاتی کردن این سند راهبردی آینده نظام ولایی
 3. میدان دادن به نسل جوان متعهد و با سواد و تشکیل هیئت های اندیشه ورز در نهادهای فرهنگی
 4. تبدیل تشکل های دینی از جمله هیئت های مذهبی و مداحان و مبلّغین و مبلّغات به تشکل های تراز اسلام و انقلاب و تأکید بر ارتقای کارکرد اجتماعی این تشکل ها
 5. بازنگری جدّی در مدیریت مساجد، هیئت های مذهبی و واسپاری امور این تشکل ها به نسل جوان دانشمند
 6. توجه جدّی تر به موضوع فضای مجازی وآموزش فعالان فرهنگی برای ورود هدفمند به این فضا
 7. آموزش اقشار تأثیرگذار فرهنگی در راستای تحقق بیانیه
 8. گسترش شبکه تبلیغ از روحانیون به اقشار تأثیرگذار فرهنگی با نظارت نهادهای فرهنگی تبلیغی

باید های اجرایی بیانیه

 1. حمایت بیشتر از فعالیت های تشکل های مردمی جهادی و انقلابی
 2. تغییر روش در اجرای طرح های فرهنگی و اصرار بر نتیجه وری عینی از اجرای این طرح ها
 3. پرهیز از موازی کاری های فرهنگی و تشکیل یک قرارگاه مرکزی در یکی از نهادهای فرهنگی و متمرکز نمودن پشتیبانی ها از ناحیه قرارگاه
 4. حمایت اعتباری دولت از فعالیت های معطوف به تحقق بیانیه گام دوم توسط نهادهای فرهنگی و اجرایی
 5. توجه به لوازم قانونی اجرایی شدن بیانیه و ارائه طرح و لایحه در مجلس برای حمایت جدّی تر از آن

نباید های اجرائی شدن بیانیه گام دوم

 1. از برخورد صوری و اکتفا کردن به نصب بنر پیرامون اهمیت بیانیه پرهیز نموده و اجرائی شدن آن را در صدر مأموریت های مهم خود قرار دادن
 2. پرهیز از برخوردهای سلیقه ای با بندهای مندرج در بیانیه
 3. پرهیز از سیاسی وجناحی نمودن موضوع بیانیه و دخالت دادن همه احزاب وگروه های سیاسی در امر اجرای بیانیه گام دوم

امید است همه دلسوزان به آینده کشور با اجماع همت ها و اراده های خود برای تحقق این سند راهبردی در سرنوشت انقلاب اسلامی، تمام ظرفیت خود را به میدان آورده و از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

به امید روزی که بتوانیم گام دوم انقلاب را نیز همچون گام اول تحت زعامت مرجع عالیقدر جهان تشیّع مقام معظم رهبری (مدظله) با قدرت و قوّت بیشتر برداشته و پرچم مقدس جمهوری اسلامی را به دست با کفایت صاحب اصلی آن یعنی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف برسانیم.
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا جوانشیری
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان نیشابورپاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

Arabic AR English EN Persian FA