۞ امام رضا عليه السلام :
هيچ يك از دوستانم مرا با شناخت حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود .

موقعیت شما : صفحه اصلی » اطلاعیه » خبر یک » گام دوم
  • 25 می 2019 - 23:45
  • 1312 بازدید
تزریق امید به جامعه راه اجرایی بیانیه گام دوم
تزریق امید به جامعه راه اجرایی بیانیه گام دوم

تزریق امید به جامعه راه اجرایی بیانیه گام دوم

انقلاب اسلامی ایران در دومین گام بلند خود با تکیه بر بیانیه گام دوم تلاش می‌کند به اوج قله های پیشرفت و اقتدار دست یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، انقلاب اسلامی در چهل سالگی خود به اقتداری در منطقه رسیده که هر معادله ای را در منطقه مدیریت می‌کند و حتی کار را در این چهل سالگی به جایی رسانده که رییس جمهور آمریکا به اذعان خود با وجود هزینه های گزافی که در منطقه کرده باید بدون هیچ گونه سر و صدایی وارد خاورمیانه شود و از آن خارج شود.
به اذعان برخی از کارشناسان، انقلاب اسلامی در سال های اخیر به اوج اقتدار رسیده و از این پس با اصلاح برخی از مشکلات درونی و با مدیریت کامل تر می تواند به راحتی موانع و مشکلاتی که مستعمران در منطقه ایجاد کرده اند را از بین ببرد و به قدرت بی بدیل منطقه تبدیل شوند.
این روزها دیگر زمان استعمار قدیم و انتقال سربازها از کشوری به کشور دیگر برای فتح منطقه ای گذشته، چرا که قرن ۲۱ و قرن های بعدی قرن استعمار فرانو و جنگ عقیده ها است به همین منظور کشورها سعی می‌کنند با ابزارهای اقتصادی و فرهنگی در برابر یکدیگر به تقابل بپردازند.
در طول چهل سال گذشته و در سال های مختلف، انقلاب اسلامی دارای فراز و نشیب های بسیاری بوده که تجربه های تلخی مثل جنگ تحمیلی و تجربه های شیرینی مانند غنی سازی نیروگاه هسته ای و حضور فعال در عرصه های سیاسی را داشته که هر کدام از این ها بخش جدا ناشدنی تاریخ انقلاب خواهد بود.
تجربه های گذشته انقلاب اسلامی باید مسیر پیشرفت آینده را ترسیم کند به همین جهت با هوشمندی مقام معظم رهبری در سال اول چهل سالگی دوم انقلاب، مسیر پیشرفت برای جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب که سودای جهانی سازی و ایجاد تمدن نوین اسلامی را دارند ترسیم شد تا آن ها بتوانند با استفاده از تجربه های قبلی انقلاب در مسیر بیداری سازی اسلامی کشورهای منطقه و پیشبرد اهداف انقلاب به خوبی فعالیت کنند.
شناسایی سرمایه های کشور راهکار عملیاتی بیانیه گام دوم
در همین رابطه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن وحدتی شبیری با اشاره به تاکید روایات اسلامی مبنی بر توجه بر چهل سالگی گفت: در روایات ما چهل سالگی نقطه عطف و بلوغ است و در آن ها تاکید شده انسان ها پس از آن که به این سن رسیدند در گذشته و آینده خود تأملی داشته باشند.
وی افزود: مقام معظم رهبری در طول این چهل سال تجربه های ارزشمندی را در خصوص مدیریت نظام داشته اند به همین جهت لازم بود برنامه ریزی برای چهل سال آینده انقلاب شود تا انقلاب اسلامی با انرژی مضاعف و با استفاده از ظرفیت جوانان به مسیر پیشرفت خود ادامه دهد.


رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با بیان این که حضرت آقا تلاش کردند حاصل ۴۰ سال مدیریت عالی در کشور را در این بیانیه به جوانان منتقل کنند اظهار کرد: ایشان در این بیانیه نقشه راه آینده را برای چهل سال دوم ترسیم کردند از این جهت این بیانیه با دیگر سخنرانی ها و نوشته های ایشان تفاوت عمده ای دارد.
وحدتی شبیری خاطرنشان کرد: انتظار می رود فرهیختگان روی این بیانیه تأمل کنند، بیانیه را در دانشگاه ها و حوزه های علمیه استفاده کنیم و اساتید حوزه و دانشگاه بر روی بیانیه کار علمی کنند تا هم بحث های نظری و هم برنامه عملیاتی برای این بیانیه ترسیم شود.
وی با اشاره به این که بیانیه گام دوم راههای مختلف پیشرفت را در بخش های مختلف کشور عملیاتی کرده ابراز کرد: این بیانیه بخش های مختلف دارد، قسمت های مختلفی را در حوزه آموزش و پژوهش، اخلاق جامعه را مورد بررسی قرار می دهد؛ به همین جهت باید در خصوص بیانیه طرح ریزی های مختلف را داشته باشیم تا به مرحله عملیاتی برسیم.
رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با انتقاد از وضعیت پژوهشی کشور اذعان کرد: اگر الگویی که در صنایع نظامی دنبال کردیم و در این بخش، کشور را ارتقا دادیم با همان الگو در حوزه های مختلف علمی ورود کنیم قطعاً به نتایج بهتری می رسیم، یعنی ما باید سرمایه های خود را شناسایی کنیم و پس از آن برای آن ها طراحی داشته باشیم.
حجت‌الاسلام وحدتی شبیری ادامه داد: در حوزه اخلاق باید وضعیت موجود را ارزیابی کنیم؛ الان در فضای مجازی با فعالیت هایی که کشورهای معاند برای جوانان ما انجام داده اند نهادهای فرهنگی انقلاب باید متناسب با هجوم فرهنگی برنامه ریزی داشته باشند و ابزارهای تبلیغی خود را توسعه دهیم تا بتوانیم الگوهای عملی اخلاق را در جامعه گسترش دهیم.
رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی محور اصلی بیانیه را ارزش دادن به جوانان دانست و تصریح کرد: این ارزش دادن به این معنا نیست که به تجربه پیرها توجه نداشته باشیم اما باید از انرژی جوانان استفاده کنیم تا برای اداره آینده کشور آماده شوند چرا که انقلاب با ظرفیت جوانان به وجود آمد و پیشرفت کرد. 
بیانیه گام دوم به گفتمان تبدیل شود
مسئول آموزش اداره کل تبلیغات خراسان رضوی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند وقت زیادی را برای این بیانیه گذاشته اند و به افراد گوناگون و تأثیر گذار توصیه کرده اند این بیانیه به گفتمان تبدیل شود به همین جهت باید توجه کنیم این بیانیه چه اصول و خطابی دارد.
عبدالله ابراهیمی افزود: جامعیت محتوا، راهبردها و اهدافی که در این بیانیه مشخص شده اهمیت این مسئله را می افزاید، اگر به بیانیه گام دوم توجه کنیم از توصیه های آن در خصوص حضور جوانان و سردمداری جوانان در مبارزه تمدنی اعتقاد پیدا کنیم و آن ها را وارد عرصه کنیم قطعاً به نتایج خوبی خواهیم رسید.
مسئول آموزش اداره کل تبلیغات خراسان رضوی در خصوص راهکارهای عملیاتی بیانیه گام دوم خاطرنشان کرد: برای اجرای این بیانیه همه اقشار تأثیر گذار مانند رسانه ها، گروه های تأثیر گذار مانند تشکل ها و نهادهای فرهنگی تبلیغی باید در حوزه اطلاع‌رسانی بیانیه گام دوم کار کنند تا ان شاءالله این بیانیه در میان مردم تبیین شود.


ابراهیمی ابراز کرد: دومین مرحله اجرایی شدن این بیانیه رسیدن به خودآگاهی تاریخی است که رهبر انقلاب هم به آن اشاره دارند به همین جهت باید به این باورمندی برسیم که انقلاب در این ۴۰ سال کارهای مهم انجام داده و از طرف دیگر نیز باید نقاط ضعف و کاستی های خود را بشناسیم و آن را تجربه کنیم که در چهل سال دوم آن را از بین ببریم.
وی ادامه داد: باید مردم را به سمت امیدواری ببریم تا زمانی که اعتقاد به مهدویت وجود دارد در جامعه امید نیز وجود دارد و برای انقلاب باید چنین چیزی را ایجاد کنیم و از طرفی خود این انقلاب با این برنامه ها به اهداف عالیه می رسد.
مسئول آموزش اداره کل تبلیغات اسلامی استان خراسان رضوی اظهار کرد: انسان زمانی که امید داشته باشد حرکت، کار و دوباره اراده می‌کند به همین جهت باید به این باور برسیم که اهمیت دادن به مدیریت جوانان کارها را از مدیران نخواهد گرفت بلکه مدیران پر تجربه به‌عنوان مشاوران امین می توانند کاری کنند که آینده به نفع خود و فرزندان ایران باشد. 
تحقق بیانیه گام دوم وظیفه ای همگانی 
در پایان باید به این نکته تأکید کرد بیانیه گام دوم صرفاً نقشه راهی برای دستگاه های اجرایی و مسئولان نیست و همه مردم باید در تحقق این سند مهم و راهبردی ایفای نقش کنند تا شاهد تحقق حداکثری آن باشیم.
موضوعی که می تواند جهشی بزرگ در توسعه جمهوری اسلامی ایران در جهان به وجود آورده و سرعت رسیدن به قله های پیشرفت را چندین برابر کند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

Arabic AR English EN Persian FA