۞ امام رضا عليه السلام :
هيچ يك از دوستانم مرا با شناخت حقّم زيارت نمى كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مى شود .

موقعیت شما : صفحه اصلی » خبر یک
  • 18 جولای 2021 - 10:48
  • 340 بازدید

مدیر کل تبلیغات اسلامی در خراسان رضوی گفت: برگزاری مراسم عزاداری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیاز به ابتکار عمل توسط هیئات مذهبی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، مدیر کل تبلیغات اسلامی در خراسان رضوی در نشست روئسای شورای هیئات مذهبی کشور گفت: هنر هیات های مذهبی در این است که بتوانند جامعه را مجاب کنند که به خوبی امکان برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان فراهم است.

حجت‌الاسلام هادی صاحبقرانی با اشاره به بحران جهانی به خاطر شیوع ویروس کرونا افزود: کرونا در بسیاری از کشورها بحران ایجاد کرد ولی در کشور ما عکس سایر جوامع با توسل به ائمه اطهار(ع) این بلا به خوبی مدیریت شد، زیرا در کنار تمام بلایای طبیعی و غیر طبیعی توسل به نیروی های معنوی خود یک ضریب اطمینان بخش برای رفع گرفتاریهاست.

وی ادامه داد: عزاداری برای حضرت سید الشهدا(ع) خود دارای یک غنای معنوی است و این سنت عزاداری همچون گذشته که گاهی در خفقان دولتها برگزار می شد تا زمان ظهور حضرت ولی عصر (عج) ادامه پیدا خواهد کرد و به همین دلیل بلایا، مانعی برای تعطیلی روضه ها نخواهد بود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با شاره به اینکه برای اقناع جامعه باید به سراغ سر شبکه‌های مردمی همچون هیات های مذهبی رفت گفت: در گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ روضه خانگی زنانه در شهر مشهد وجود داشت که در سال گذشته و با شکل گیری کرونا و محدودیت های آن تعداد هیات هایی که قصد برگزاری روضه را داشتند بسیار کاهش یافت.

حجت‌الاسلام صاحبقرانی افزود: برخی دلیل خود را وجود کرونا اعلام کردند و بقیه نیز به دلایل مختلف قصد تعطیلی روضه خود را داشتند و سعی شد تا روشهای برگزای روضه همراه با نوآوری در رعایت دستورالعملهای بهداشتی به برخی از بانیان مجالس آموزش داده شود که موجب برگزاری بیش از ۸۰۰ روضه خانگی در سال گذشته شد و در عین حال برخی از هیاتها نیز مبالغ در اختیار خود را به سایر جلسات دادند و یا در طرح مواسات شرکت کردند.

وی ادامه داد: حتی آستان قدس رضوی سال گذشته اعلام کرد می‌تواند ۲ صحن از اماکن متبرکه رضوی را برای برگزاری روضه های خانگی در اختیار بانیان طبق هماهنگی قرار دهد که اقدام بجا و شایسته ای بود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با انتقاد به اینکه دستورالعملهای ستاد کرونا گاهی ممانعت صد در صدی و گاهی موافقت کامل است اظهار کرد: برگزاری مراسم عزاداری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیاز به ابتکار عمل توسط هیئات مذهبی دارد و باید برنامه های ابتکاری جایگزین وجود داشته باشد تا روضه ها به‌ عنوان یک وظیفه دچار تعطیلی نشود.

حجت‌الاسلام صاحبقرانی افزود: از ماه رمضان سال گذشته تجربه ای در برگزاری مراسم شبهای احیاء با معرفی ۲۵ نقطه در فضای باز برای تجمع در شهر مشهد شکل گرفت و این الگو سپس توسعه یافت و در شهر مشهد با سه و نیم میلیون نفر جمعیت و با همکاری هیاتهای مذهبی، روضه های با برکتی شکل گرفت.

وی ادامه داد: این حرکت باعث شد تا فضای برگزاری روضه ها از فضای بسته خانه ها و مساجد به سطح شهر گسترش پیدا کند و باعث تاثیر و تحول بسیاری در فضای شهر مشهد شد و اکنون تبدیل به یک فرهنگ در برگزاری روضه های با جمعیت بالای ۱۰ هزار نفر در فضای آزاد شده است.

حجت‌الاسلام صاحبقرانی با اشاره به این که شبکه های معاند از هم اکنون در حال مسموم کردن فضا علیه برگزاری برنامه های ماه محرم هستند، افزود: ما نیز سعی خواهیم کرد تا با کمک کنشگران اجتماعی شهری و هیاتهای مذهبی بتوانیم لبخند رضایت را برلبان حضرت ولی عصر (عج) و مقام معظم رهبری بنشانیم.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

Arabic AR English EN Persian FA